Siostry Felicjanki Prowincja Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie

  • Start
  • Kalendarz felicjański

Kalendarz felicjański

29 XI - Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego

swieci kapucynscyW rodzinie franciszkańskiej Wszystkich Świętych świętujemy dwa razy w roku. Mamy również dwa razy dzień zaduszny: Raz wszystkich świętych Kościoła Katolickiego (1 listopada), a drugi raz właśnie (29 listopada) świętych Zakonu Serafickiego. Podobnie jest z dniem zadusznym. Raz obchodzimy z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada), a dzień później (3 listopada) wspomnienie swoich wiernych zmarłych całej naszej franciszkańskiej rodziny. Modlimy się również za naszych zmarłych rodziców, krewnych, przyjaciół i dobrodziejów.

O ile czymś, powiedzmy, naturalnym i niebudzącym pytań jest modlitwa za swoich braci i siostry z własnej rodziny franciszkańskiej na początku listopada, to skąd pomysł, by pod koniec miesiąca „wracać” do świętowania wszystkich świętych?

Dzień ten nie jest przypadkowy. Otóż 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził Regułę św. Franciszka z Asyżu, która do dziś pozostaje najważniejszym dokumentem prawnym trzech gałęzi I Zakonu, a jednocześnie wspaniałym wyrazem ducha Założyciela. Od XIII wieku aż do dziś Zakon Franciszkański wydał ponad pięciuset świętych i błogosławionych. Są wśród nich kapłani, bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy z III Zakonu. Wszyscy oni zachowując Regułę, naśladując Jezusa Chrystusa i biedaczynę z Asyżu osiągnęli ewangeliczną doskonałość.

W dzisiejszym święcie Wszystkich Świętych dziękujemy Bogu za piękne życie naszych braci i sióstr, którzy są już w gronie zbawionych, cieszymy się ich szczęściem wiecznym – niebem.

MODLITWA NA DZIŚ
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty opromieniłeś Twój Kościół wspaniałym blaskiem chwały Świętych Zakonu Serafickiego, dozwól nam, obchodzącym ich wspólną uroczystość, abyśmy naśladując tak wspaniałe przykłady cnót na ziemi zasłużyli na wieniec sprawiedliwości w niebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

 

 

29 XI - Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP

 

W dniu 29.XI rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

8 XII - Niepokalane Poczęcie NMP

8 grudnia     Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny podkreśla przede wszystkim niezwykłą pełnię łaski udzieloną Maryi w czasie poczęcia.

     W 1830 r., św. Katarzyna Labouré doznała szeregu objawień Matki Bożej, która przekazała jej zadanie przygotowania medalika, znanego obecnie jako „Cudowny Medalik”. Na medaliku wygrawerowane były słowa: „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.
Biskupi zgromadzeni na szóstym soborze w Baltimore w 1848 roku ogłosili Maryję Niepokalanie Poczętą Patronką Stanów Zjednoczonych.

     8 grudnia 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Dogmat ukazuje niezwykłość i wolność Bożego działania. Chociaż zbawienie ludzkości dokonało się przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, na mocy przewidzianych zasług Zbawiciela Maryja już uprzednio została odkupiona i tym samym zachowana od grzechu pierworodnego. W ten sposób Bóg przygotował ją do nie-zwykłego zadania w historii zbawienia.

Z praktyk felicjańskich:


Królowa Zakonu Serafickiego
Patronka Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
Przygotowanie do uroczystości
Post i wstrzemięźliwość w wigilię przed uroczystością
Wspólne odnowienie ślubów z pobożności
Te Matrem

Czym jest Niepokalane Poczęcie?: Czytaj dalej...


Godzina łaski dla świata:

Nabożeństwo zwane “Godziną łaski dla świata” przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00. U jego początków są objawienia prywatne Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. Czytaj więcej...


Bł. Mario Angelo

D. Dubiel: Podnieście głowy

Niechaj zstąpi Duch Twój


© Siostry Felicjanki.

Powrót do góry